Zespół "Młodzi Łopuśnianie" z Łopusznej powstał w 1989 roku, skupiając wokół siebie około 50 dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. W ciągu kilkunastu lat działalności zespół przygarniał do siebie nie tylko łopuśnian, ale również dzieci z Knurowa, Harklowej, Waksmundu i Dębna. Kierownikiem zespołu jest Józefa Kuchta, a instruktorami Aleksandra Peregrym, Elżbieta Witek i Paweł Waras. Instruktorem gry na skrzypcach jest Katarzyna Kret.
Zespół bierze udział w następujących imprezach:
- Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej w katero i gawędziarzy i śpiewu grupowego zdobywając I, II i III miejsca
- Przeziyrocce Młodych Tonecników i Śpiywoków w Czarnym Dunajcu, zdobywając dwukrotnie I miejsce w kategorii śpiewu solowego
- Powiatowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Nowym Targu i Krościenku
- Przeglądzie Gawędziarzy im. Skupnia Florka w Białym Dunajcu o zasięgu powiatowym, zdobywając II miejsca i wyróżnienia
- Karpackim Festiwalu Zespołów Dziecięcych w Rabce
- Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Przemyślu - I miejsce
- Gminnym Święcie Gwary Góralskiej w Łopusznej - I i II miejsca
- Konkursie Góralskiej Pieśni Religijnej na Bachledówce - Czerwienne (wyróżnienie)
- Gminnym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Łopusznej - zdobywając I, II i III miejsca w kat. Tańca zbójnickiego, śpiewu grupowego, śpiewu solowego, tańca solowego, instrumentalistów i kapel.
W roku 2000 zespół koncertował i przebywał w czasie wakacji na Ziemi Płockiej i był przyjmowany na różnych uroczystościach kościelnych i strażackich odbywających się w Sierpcu i jego okolicach. Występował także na Międzynarodowych Targach Rzemiosła Regionalnego w Keżmarku, dawał występy w Zavaźnej Porubie i Liptowskich Sliacach na Słowacji. W styczniu 2005 r. "Mali Łopuśnianie" przebywali w Warszawie. W czasie swojego pobytu dali kilka koncertów kolęd w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz wystąpili z jasełkami i kolędnikami przed warszawską publicznością. Latem 2005 roku zespół wypoczywał i koncertował w Hajduszoboszlo i jego okolicach na Węgrzech.
Zespół bierze udział w różnych uroczystościach kościelnych takich jak: Boże Ciało, Odpust Parafialny, Święta Bożego Narodzenia, uroczystości prymicyjne: księdza Piotra Ślempa i brata zakonnego Mariana Pietrzaka, jubileusze kapłaństwa, obchody rocznicowe ks. Prof. Józefa Tischnera, poświęcenie nowego dzwonu, bierzmowanie, Dzień Chorych i inne. Zespół brał także udział w szczególnych uroczystościach kościelnych takich jak: Nawiedzenie Matki Boskiej Częstochowskiej w 1999 roku oraz 500-leciu konsekracji kościoła w Łopusznej w 2004 roku.
Swoimi występami uświetnia również uroczystości wiejskie: festyny, zawody konne, uroczystości strażackie (Dzień Strażaka, Jubileusz 100-lecia Straży Pożarnej w Łopusznej), posiady góralskie, opłatki Związku Podhalan, występy dla wczasowiczów oraz przyjeżdżających z całej Polski przedstawicieli Szkół Tischnerowskich. Kilkakrotnie zespół brał udział w nadaniu szkołom imienia Ks. Prof. Józefa Tischnera w takich miejscowościach jak Jastrzębie Zdrój, Wola i Ligota. Od roku 2004 roku prowadzona jest szkółka muzyczna nauki gry na skrzypcach, która od niedawna wraz z zespołem bierze udział w uroczystościach szkolnych i lokalnych.
Zespół "Młodzi Łopuśnianie" jest trzykrotnym laureatem I miejsca w Tatrzańskim Festiwalu Zespołów Góralskich "Złote Kierpce" w Zakopanem w latach 2018, 2019 oraz 2022.
© 2024 GOK Łopuszna*** All rights reserved GOK ŁOPUSZNA Powered By : Microtech2